Blog

Site Güncellemeleri

Site Güncellemeleri

27/09/2021 - GÜNCELLEME
 1. Firma adres bilgileri güncellendi.
 2. Ürün sayfalarında görsel düzeltmeler.
29/09/2019 - GÜNCELLEME
 1. Danfoss LLZ soğutma kompresörleri fiyatları güncellendi.
29/03/2019 - GÜNCELLEME
 1. Ürün sayfalarında bulunan kayma sorunu giderildi.
 2. Ürün sayfalarında geliştirmeler.
16/02/2018 - GÜNCELLEME
 1. Blog bölümünde geliştirmeler.
 2. Ürün sayfalarında üretici logosu gösterimi
06/02/2018 - GÜNCELLEME
 1. Tüm sayfalarda güncelleme (üst, orta ve alt bölümler).
 2. Arama çubuğunda değişiklikler.
 3. Hata düzeltmeleri. (genel)
 4. Afiş bölümü geliştirmeleri.
 5. Blog bölümünde bulunan hatalar düzeltildi.
 6. Görülen objelerdeki kaymalar düzeltildi.

Check Valfler

Check Valfler

Check Valfler
Check valfler, soğutucu akışkanın (likit ya da buhar) tek bir yönde akışını sağlamak için yapılmıştır.

Dikkat Edilmesi Gereken Pano Soğutma Hususları

Dikkat Edilmesi Gereken Pano Soğutma Hususları

Elektrik panolarının içerisinde bulunan ekipmanların, çalışmalarını olumsuz yönde etkileyecek tüm faktörleri dikkate almanın çok önemli olduğunu unutmayalım. Başarılı bir pano kurulumunun baş düşmanı yüksek ısıdır. Oluşan bu ısı elektrik ekipmanlarının erkenden arızalanmasına neden olur.

Elektrik Kabini İçerisinde Bulunan Isı Kaynakları

Elektronik veya mikroişlemcilerin gücünün neredeyse hepsi ısıya dönüşür ve güç iletimi yapan cihazlar da ısıya dönüşen voltaj düşüşlerine / verimlilik kayıplarına sahiptir. Bu ısı yükleri, muhafaza sıcaklığının kabul edilemez bir seviyeye çıkmasına neden olabilir.

Drayerler / Filtre Kurutucular

Drayerler / Filtre Kurutucular

Drayerler / Filtre Kurutucular
Filtre kurutucular, bir soğutma sisteminde kullanılan kurutucu ve filtre kombinasyonları olan elemanlardır. Bir drayer kir, metal veya talaş gibi herhangi bir parçacığın soğutma devresinde dolaşmasını önler.
Drayerler zaman zaman filtre, süzgeç olarak tanımlandığıda görülür. Soğutma devresinde olmaması gereken parçacıkların filtrelenmesi son derece önemlidir. Sistemin filtre edilmemesi genleşme valfinin / kılcalının tıkanmasına ve sistemin doğru çalışmamasına neden olabilir.

Elektrik Pano Klimaları

Elektrik Pano Klimaları

ELEKTRİK PANO KLİMALARI

    İmalatını yapmış olduğumuz elektrik pano klimaları, elektrik panolarının içerisinde bulunan havayı istenilen sıcaklığa düşürerek elektrik pano elemanlarını ve mikro işlemci ünitelerinin yüksek sıcaklıklar yüzünden arızalanmasını önler ve verimli bir çalışma ortamı yaratır. 

    Pano klimalarımız yoğun yağ, toz, aşırı ve ani titreşim şoklarına karşı dayanıklı olup tamamen çevreci soğutucu akışkanlar ile çalışıp, elektrik panolarınızın özel durumlarına göre dizayn edilip üretimi yapılabilmektedir.

Endüstriyel Su Soğutucuları / Chiller Grupları Nasıl Çalışır?

Endüstriyel Su Soğutucuları / Chiller Grupları Nasıl Çalışır?

Su soğutma grupları nasıl çalışır? / Su soğutucuları (Chiller Gruplarının) Çalışma Esasları 

İşletmenizde ısınan proses akışkanları (su, yağ) varsa, bunları soğutmak için endüstriyel bir soğutma sistemine yani chiller gruplarına ihtiyacınız olabilir. Bu soğutucuların nasıl çalıştığını anlamak ve mevcut soğutucuların çeşitlerini bilmek, soğutucu ihtiyacınızı karşılamak için doğru adımı atmanıza yardımcı olacaktır.


Endüstriyel Su Soğutucu yani Chiller Nedir?

Endüstriyel su soğutucu sisteminizde açığa çıkan ısıyı alıp başka bir yere aktararak makinelerinizin ve makinenizin çalışması için içerisinde bulunan sıvıların sıcaklığını düşürmek için kullanılan bir sistemdir. Soğutucular, genellikle plastik, metal enjeksiyon, gıda üretiminde sıcaklıkları düşürmek için gereklidir.

Evaporatör Basınç Regülatörleri

Evaporatör Basınç Regülatörleri

Evaporatör Basınç Regülatörleri

Evaporatör basınç regülatörleri, evaporatörün giriş tarafındaki basıncı sürekli olarak, istenen seviyede tutmak üzere yapılmış valf türünden olup, evaporatör çıkışlarına konulmak suretiyle evaporatör basıncını ve dolayısıyla sıcaklığını belirli bir seviyenin üzerinde tutmaya yarar.

Evco EVKB Serisi Dijital Termostat Özellikleri

Evco EVKB Serisi Dijital Termostat Özellikleri

En yaygın kullanılan dijital termostatlar arasında olan EVCO EVKB serisine ait genel özellikler ve bağlantı şeması aşağıda görüşlerinize sunulmuştur. Termostatların genel özelliklerini inceleyerek kendinize en uygun termostatı seçebilirsiniz.Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Fan Nedir? | Fanlar ve Çeşitleri

Fan Nedir? | Fanlar ve Çeşitleri

Fan nedir?
Fan, bulunduğu ortamda bir basınç farkı yaratarak havanın akmasını sağlayan cihazdır. Fanın hareket eden elemanı (çarkı), hava üzerinde iş yaparak ona kinetik ve statik enerji kazandırır. Fanlar genelde havanın çarkı üzerinden akış yönüne bağlı olarak, radyal ve aksiyal (eksenel) tip olarak sınıflandırılır.

Gözetleme Camları

Gözetleme Camları

Gözetleme Camları
Gözetleme camları soğutma devresindeki likit halde bulunan soğutucu akışkanın akış durumunu ya da seviyesini gözetlemek, soğutucu akışkanın içinde bulunabilecek nem durumunu kontrol etmek ve akışkan şarjı hakkında bilgi sahibi olmak için hazırlanmış devre elemanıdır.

Karter Isıcıtıcıları

Karter Isıcıtıcıları

Karter Isıtıcıları

Karter ısıtıcıları kompresör karterinde bulunan yağlama yağının sıcaklığını soğutucunun diğer bölümlerinden daha yüksek tutarak, soğutucu akışkanın yağa karışmasını önlemek ve sıvı hale gelen soğutucu akışkanın tekrar buharlaştırılmasını sağlamak maksadıyla kullanılır. 

Pano Klima Tasarımı

Pano Klima Tasarımı

Pano Klima Tasarımı

Elektrik pano klima sistemleri, elektrik kabinlerinin içerisinde bulunan elektrikli ekipmanın, maksimum tasarım sıcaklıklarının altında kalmasını sağlamak ve elektrik kabinlerinin sıcaklık seviyelerini dış ortam şartlarının aşağısında tutmak için tasarlanmıştır. Yüksek ısı yüklerine maruz kalan elektrik panoları, özellikle doğal soğutmanın etkisiz veya toz ve kimyasal kirliliğe maruz kaldığı yerlerde bulunan muhafazalar için elektrik pano klimaları zorunludur. İşletme maliyetlerini azaltmak ve düzgün soğutmayı sağlamak için yüksek verimli soğutma sistemleri kullanılmalıdır.

Pano Kliması Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Pano Kliması Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Elektrik Panoları bir sistemin elektronik, bilgisayar beyinlerini ve kontrol elemanlarını barındırır. Bu, onları bir üretim hattının başarısı için ve diğer endüstriyel ortamlarda kritik kılar. Bununla birlikte, içindeki malzemelerin serin tutulmasıyla ilgili kurulum gereksinimleri giderek daha sıkıdır.

Bir çözüm pano kliması kullanmaktır. Ancak, böyle bir çözüm, dış hava sıcaklıklarının 40 C'yi aştığı ortamlarda zor olabilir. Soğutma, cam sanayii, şeker fabrikaları, süt fabrikaları, otomobil üretim tesisleri ve havadaki asitler, gresler, yağlar üreten diğer yerler gibi endüstriyel ortamlarda daha zor olabilir. Lifler ve parçacıklar. Bunlar, klima santralı işini zorlaştırabilir ve bakım maliyetlerini artırabilir.

Presostatlar

Presostatlar

Presostatlar

Üniteyi, kompresörü ve ünitede çalışan tüm elemanları korumak için ünite içerisine monte edilmiş emniyet kemeri gibidir. Soğutma sisteminin basınç hattındaki oluşan basıncın aşırı yüksek veya aşırı düşük olmasından doğacak tehlikelere engel olmak adına kullanılırlar. Presostatların (basınç switchlerinin) açma noktaları üniteye ve ünitede bulunan soğutucu akışkan tipine göre değişiklik gösterebilir.) Genelde alçak basınç ve yüksek basınç presostatı olarak iki tip presostat vardır.

Scroll kompresörler

Scroll kompresörler

Scroll kompresörler

Scroll kompresör nedir?

Scroll kompresörler iç içe geçen spiral şeklindeki iki elemanla sıkıştırma yapan, dairesel hareketli pozitif rotasyon makinesidir. Aşırı likit oranlarına karşı daha iyi, daha dayanıklı olmaları, daha yüksek verimli olmaları, ses ve titreşim seviyelerinin diğer kompresörlere göre daha az olması gibi ayırt edici özelliklere sahip olmaları nedeniyle çok fazla tercih edilirler

Site İçerisinde Arama Yapımı

Site İçerisinde Arama Yapımı

15/01/2016 -  ARAMA YAPILIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

    Site içerisindeki arama bölümünü kullanırken aramakta olduğunuz soğutma ekipmanlarınının Marka/Model'ini birbirinden bağımsız olarak kullanabilirsiniz. Örneğin : Danfoss MTZ160 isimli bir kompresörü aradığımızda arama kutusuna Danfoss yada MTZ girilerini birbirinden bağımsız olarak kullandığınızda aramakta olduğunuz kompresöre ulaşabilmeniz daha kolay olabilmektedir. Örnek resimde görüldüğü gibi yapılan aramalar ile daha iyi sonuçlar alınabilir.
Detaylı bilgi için tıklayın

Soğutma Kompresörleri Neden Arıza Yapar?

Soğutma Kompresörleri Neden Arıza Yapar?

Soğutma Kompresörleri Neden Arıza Yapar?
Size soğutma kompresörünüzün “arızalı olduğu” söylendi. Bu nasıl oldu?, Tamir maliyeti ne kadar? Soğutma kompresörü nedir? Gibi çeşitli sorular geldi aklınıza. Bu yazıda bunlardan kısaca bahsetmeye çalışacağım.

Soğutma Kompresörü Nedir?
Soğutma kompresörünü bir soğutma sisteminin kalbi olarak tanımlayabiliriz. Kompresörün soğutma sistemindeki görevi, sistem içinde bulunan, sıkıştıkça sıvı hale geçen ve ısınan soğutucu akışkanın basıncını arttırarak ısı yüklenmesini, sıvı hale geçmesini ve bu sıvının sitem içinde dolaşımını sağlamaktır. Detaylı bilgi için tıklayın.

Solenoid Valfler

Solenoid Valfler

Solenoid Valfler

Soğutma sistemlerinde, sıvı ya da gaz halde bulunan soğutucu akışkanın elektrik enerjisiyle, uzaktan kumandalı olarak açıp kapatmaya yararlar. Solenoid valfin normalde açık (elektrik enerjisi olmadığında açık) veya normal kapalı olarak çeşitleri bulunur. Solenoid valfler çok geniş çeşitli uygulama alanları bulurlar.

Termostatik Genleşme Valfleri

Termostatik Genleşme Valfleri

Termostatik Genleşme Valfleri (Expansion Valf)
Evaporatöre sıvı soğutucu akışını kontrol ve ayarlayan, evoparatörde buharlaşan soğutucu akışkanı hassas olarak kontrol eden elemandır. Termostatik genleşme valfleri (expansion valfler), kompresörün evaporatöre (buharlaştırıcıya) belirli bir miktar soğutucu akışkan (soğutucu gaz) akmasına izin vererek maksimum verimliliği korumayı hedefler. Soğutucu akışkan üzerinde yapılmış olan bu kontrol buharlaştırıcıyı mümkün mertebe verimli hale getirmek için gereklidir. Ayrıca termostatik genleşme valfleri soğutucu akışkanın kompresöre geri akışına engel olurlar.

Vinç Kabin Klimaları

Vinç Kabin Klimaları

VİNÇ KABİN KLİMALARI

    İmalatını yapmış olduğumuz vinç klimaları yüksek sıcaklıkların bulunduğu yerlerde, vinç operatör kabini ve elektrik odalarını, yüksek sıcaklık, aşırı toz ve korozyonun olduğu yoğun çevre etkilerinin, aşırı ve ani titreşim şoklarının bulunduğu ortamlarda, soğutacak/iklimlendirmesi yapacak durumda özel olarak dizayn edilmiştir. Vinç klimalarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayın.